By Matt Mueller Culture Editor Published May 10, 2022 at 11:16 AM Photography: Visit Milwaukee

The great Milwaukee summer is coming! Don't miss all of our great coverage on local festivals and happenings. Click here for your full summer line-up! 

Your guide to having a great summer is brought to you by Potawatomi Hotel & Casino.  

Summer is on its way – and with it Summerfest, which this week revealed the rest of its highly-anticipated grounds stage lineup for 2022. So let's not delay it any longer: Here's the complete schedule of grounds stage headliners and performers coming to the Big Gig this June and July. 

Thursday, June 23

American Family Insurance Amphitheater 

7:30 p.m. – Jason Aldean with Gabby Barrett and John Morgan

Miller Lite Oasis

12:45 p.m. – Doozey
4 p.m. – Synymata
4:40 p.m. – Très Mortimer
5:25 p.m. – Callie Reiff
6:10 p.m. – 24HRS
6:40 p.m. – Bok Nero
7:10 p.m. – Nostalgix
8:10 p.m. – Riot Ten B2B Crankdat
9:10 p.m. – The Dojo (All Star B2B2B2B)
10:15 p.m. – Steve Aoki

BMO Harris Pavilion

1:30 p.m. – Velveetatones
3:30 p.m. – Ken Saydak Band
5:30 p.m. – Leonid & Friends
7:30 p.m. – The Wild Feathers
10 p.m. – Jason Isbell and the 400 Unit

UScellular Connection Stage

12:45 p.m. – Audiochonk
2:30 p.m. – Listening Party
4:15 p.m. – U2 Zoo
6:15 p.m. – Toad the Wet Sprocket
8:15 p.m. – Brett Newski & The No Tomorrow
10 p.m. – Barenaked Ladies

Uline Warehouse

3:30 p.m. – Miles Nielsen and the Rusted Hearts
5:30 p.m. – Freddy Jones Band
7:30 p.m. – Material Issue
9:30 p.m. – Modest Mouse

Generac Power Stage

Noon – Conniption
1:45 p.m. – Grin Cynic
3:30 p.m. – SOIL
5:30 p.m. – Pop Evil
7:30 p.m. – Municipal Waste
9:30 p.m. – Anthrax

Briggs & Stratton Big Backyard

Noon – Lloyd Stephens Band
2 p.m. – Oumar Sagna and Sindoolaa
4 p.m. – Femi Kuti & The Positive Force
6 p.m. – Paul Cebar Tomorrow Sound
8 p.m. – Twan Mack
10 p.m. – Big Boi

Johnson Controls World Sound Stage

3 p.m. – Funky Chemist
4:15 p.m. – The Hungry Williams
6:45 p.m. – Shamarr Allen
8 p.m. – Dirty Dozen Brass Band
9:30 p.m. – DJ Gemini Gilly

Klement's Sausage & Beer Garden

Noon – Spike and April
1:45 p.m. – The Group
3:30 p.m. – The Group
5:30 p.m. – Robin Pluer and the R&B Coquettes

JoJo's Martini Bar

1 p.m. – Ben Stueve
4 p.m. – Stetsin & Lace
8 p.m. – Star Six Nine

Gruber Law Offices Sportzone

4:30 p.m. – Milwaukee Admirals Hockey
6 p.m. – Steve Jennings - Frisbee Demonstration
9 p.m. – Division BMX Stunt Team

Northwestern Mutual Community Park

Noon – Matthew Magic Morgan and Liliana
12:45 p.m. – Wayne & Wingnut - Red Hot Chilli Puppets
1:30 p.m. – Matthew Magic Morgan and Liliana
2:15 p.m. – Wayne & Wingnut - Red Hot Chilli Puppets
3:15 p.m. – MYSO Jazz Combos
4 p.m. – MYSO Jazz Combos
4:45 p.m. – MYSO Jazz Combos
5:30 p.m. – Mark Hayward: Cool Yo-Yo Guy
6:30 p.m. – David Seebach's Wonders of Magic
7:30 p.m. – Mark Hayward: Cool Yo-Yo Guy
8:30 p.m. – David Seebach's Wonders of Magic

Friday, June 24

American Family Insurance Amphitheater 

7:30 p.m. – Justin Bieber with Jaden, Harry Hudson and Teo

Miller Lite Oasis

12:45 p.m. – Superfly
2:30 p.m. – The Now
4:15 p.m. – DJ Kenny Perez
6:15 p.m. – Valentino Khan
8:15 p.m. – Flosstradamus
10:15 p.m. – Dillon Francis

BMO Harris Pavilion

1:30 p.m. – Boomer Nation
3:30 p.m. – Crazy Babies – Ozzy Rebourne
5:30 p.m. – Johnny Wad
7:30 p.m. – Jimmie Vaughan
9:30 p.m. – Steve Miller Band

UScellular Connection Stage

Noon – WAMI Youth Showcase
2:30 p.m. – Fire on High
4:15 p.m. – Southbound
6:15 p.m. – Alexandra Kay
10 p.m. – Dustin Lynch

Uline Warehouse

1:45 p.m. – The Winter
3:30 p.m. – Lita Ford
5:30 p.m. – Warrant
7:30 p.m. – Skid Row
9:30 p.m. – Quiet Riot

Generac Power Stage

Noon – Black Star Drum Line
3:30 p.m. – Meat Puppets
5:30 p.m. – The Ike Reilly Assassination
7:30 p.m. – The Breeders
9:30 p.m. – Violent Femmes

Briggs & Stratton Big Backyard

Noon – Eric Look Band
2 p.m. – Hell on Heels
4 p.m. – The Wrecks
6 p.m. – Dayglow
8 p.m. – Sadie Jean
10 p.m. – Andrew McMahon in the Wilderness

Johnson Controls World Sound Stage

12:30 p.m. – Rockonsin
3 p.m. – Garcia Peoples
4:15 p.m. – DJ Kenny Perez
5:30 p.m. – Katerine Duska
6:45 p.m. – Leon of Athens
8 p.m. – Vertical Horizon
9:30 p.m. – DJ Kenny Perez

Klement's Sausage & Beer Garden

Noon – Jon Rouse
1:45 p.m. – Barb Stephan & Peter Mac
3:30 p.m. – Barb Stephan & Peter Mac
5:30 p.m. – Brian Dale Band

JoJo's Martini Bar

1 p.m. – The Stangs
4 p.m. – The Playlist
8 p.m. – Totally Neon

Gruber Law Offices Sportzone

Noon – USTA/Wisconsin Tennis Association
4:30 p.m. – Milwaukee Admirals Hockey
6 p.m. – Steve Jennings - Frisbee Demonstration
9 p.m. – Division BMX Stunt Team

Northwestern Mutual Community Park

Noon – Wayne & Wingnut - Red Hot Chilli Puppets
12:45 p.m. – Matthew Magic Morgan and Liliana
1:30 p.m. – TMJ4 Science Weather Show
2:15 p.m. – MYSO Calypso Steel Drum Band
3:15 p.m. – TMJ4 Science Weather Show
4 p.m. – Matthew Magic Morgan and Liliana
4:45 p.m. – MYSO Calypso Steel Drum Band
5:30 p.m. – Mark Hayward: Cool Yo-Yo Guy
6:30 p.m. – MYSO Calypso Steel Drum Band
7:30 p.m. – Mark Hayward: Cool Yo-Yo Guy

Saturday, June 25

American Family Insurance Amphitheater 

7:30 p.m. – Lil Wayne, Wiz Khalifa and Wu-Tang Clan

Miller Lite Oasis

2:30 p.m. – Water Street Jacks
4:15 p.m. – Left on Sunset
6:15 p.m. – Bobby Friss
10:15 p.m. – Zach Bryan

BMO Harris Pavilion

1:45 p.m. – JB3's
3:30 p.m. – Senri Oe
5:30 p.m. – Cory Henry
7:30 p.m. – Katie Mack and the Moan
9:30 p.m. – Ann Wilson of Heart

UScellular Connection Stage

12:45 p.m. – Hellion
2:30 p.m. – The Metal Men
4:15 p.m. – Stryper
6:15 p.m. – Stephen Pearcy: The Voice of Ratt
8:15 p.m. – Great White
10:15 p.m. – Slaughter

Uline Warehouse

2:30 p.m. – KB & The Dungarees
4:30 p.m. – Cornerstones of Rock
7:30 p.m. – Phil Vassar
9:30 p.m. – The Band Camino

Generac Power Stage

3:30 p.m. – Sa-Roc
5:30 p.m. – The Far Side (formerly of The Pharcyde)
7:30 p.m. – Noga Erez
9:30 p.m. – Atmosphere

Briggs & Stratton Big Backyard

2 p.m. – Joe D'Urso & Stone Caravan
4 p.m. – The Smithereens
6 p.m. – Cerfus Project
8 p.m. – Max Weinberg's Jukebox
10 p.m. – Southside Johnny & The Asbury Jukes

Johnson Controls World Sound Stage

12:30 p.m. – Rockonsin
4:15 p.m. – Billy Howerdel of A Perfect Circle
5:30 p.m. – Tommy Odetto
6:45 p.m. – Katy Guillen and The Drive
8 p.m. – The Record Company
9:30 p.m. – DJ DRiPSweat

Klement's Sausage & Beer Garden

Noon – Emma G
1:45 p.m. – Ida Jo
3:30 p.m. – Ida Jo
5:30 p.m. – Dianna Jones

JoJo's Martini Bar

1 p.m. –  Jake Warne
4 p.m. – The Cheap Shots
8 p.m. – Cold Sweat and the Brew City Horns

Gruber Law Offices Sportzone

Noon – USTA/Wisconsin Tennis Association
4:30 p.m. – Milwaukee Admirals Hockey
6 p.m. – Bella Beauties Dance Company
7:30 p.m. – Roll Train
9 p.m. – Division BMX Stunt Team

Northwestern Mutual Community Park

Noon – Kohl's Wild Theater
12:45 p.m. – Mad Science
1:30 p.m. – Julie Sobanski: Princess of Magic
2:15 p.m. – Kohl's Wild Theater
3:15 p.m. – First Stage
4 p.m. – Mark Hayward - Cool Yo-Yo Guy
4:45 p.m. – First Stage
5:30 p.m. – Wayne & Wingnut - Red Hot Chilli Puppets
6:30 p.m. – Mark Hayward - Cool Yo-Yo Guy
7:30 p.m. – David Seebach's Wonders of Magic

Thursday, June 30

American Family Insurance Amphitheater

7:30 p.m. – Disturbed and Lamb of God with Chevelle and New Medicine

Miller Lite Oasis

2:30 p.m. – Bandits on the Run
4:15 p.m. – 10,000 Maniacs
6:15 p.m. – Davina and the Vagabonds
8:15 p.m. – Motherfolk
10:15 p.m. – The Revivalists

BMO Harris Pavilion

1:30 p.m. – KIC Band
3:30 p.m. – Sir Mix-a-Lot
5:30 p.m. – The Terry Sims Band
7:30 p.m. – TC Carson
9:30 p.m. – Anthony Hamilton

UScellular Connection Stage

12:45 p.m. – Greatest Hits Band
2:30 p.m. – Spiders From Milwaukee - Music of David Bowie
4:15 p.m. – Tommy Decarlo of Boston
10 p.m. – Michael Ray

Uline Warehouse

1:45 p.m. – Post Sex Nachos
3:30 p.m. – Telethon
5:30 p.m. – The Fixx
7:30 p.m. – Mindi Abair and the Wild Hearts
9 p.m. – Todd Rundgren

Generac Power Stage

Noon – Blues Disciples
1:45 p.m. – Leroy Airmaster with Junior Brantley
3 p.m. – Military Appreciation Day Ceremony
3:15 p.m. – Juliana Hatfield
4:45 p.m. – Royal & the Serpent
6:15 p.m. – Gayle
8 p.m. – Nessa Barrett
9:30 p.m. – Willow

Briggs & Stratton Big Backyard

Noon – Brett and the Dandys
2 p.m. – The Incorruptibles
4 p.m. – Volt
6 p.m. – Craig Finn & the Uptown Controllers
8 p.m. – Mrs. Fun
10 p.m. – Indigo Girls

Johnson Controls World Sound Stage

3 p.m. – Cousin Curtis
4:15 p.m. – Ben Mulwana Band
5:30 p.m. – Nathan Graham
6:45 p.m. – Adi Armour
8 p.m. – The Wailers
9:30 p.m. – DJ Devast8

Klement's Sausage & Beer Garden

Noon – Long Mama
1:45 p.m. – Frogwater
3:30 p.m. – Frogwater
5:30 p.m. – Eric Barbieri and The Rockin' Krakens

JoJo's Martini Bar

1 p.m. – Eric Diamond
4 p.m. – Ask Your Mother
8 p.m. – The Love Monkeys

Gruber Law Offices Sportzone

4:30 p.m. – Milwaukee Admirals Hockey
9 p.m. – Division BMX Stunt Team

Northwestern Mutual Community Park

Noon – Kohl's Wild Theater
12:45 p.m. – Julie Sobanski: Princess of Magic
1:30 p.m. – Spoon Man - Musical Interactive Comedy
2:15 p.m. – Jerry Frasier: Comic Magic Energy
3:15 p.m. – Danceworks
4 p.m. – Kohl's Wild Theater
4:45 p.m. – Danceworks
5:30 p.m. – Julie Sobanski: Princess of Magic
6:30 p.m. – Spoon Man - Musical Interactive Comedy
7:30 p.m. – Jerry Frasier: Comic Magic Energy

Friday, July 1

American Family Insurance Amphitheater

7:30 p.m. – Machine Gun Kelly with Avril Lavigne and Iann Dior

Miller Lite Oasis

12:45 p.m. – Platinum
2:30 p.m. – Brewtown Beat
4:15 p.m. – Scarypoolparty
6:15 p.m. – Dean Lewis
8:15 p.m. – Vaultboy
10:15 p.m. – Timeflies

BMO Harris Pavilion

1:30 p.m. – Boney Fingers
3:30 p.m. – Craig Omick's Third Coast Grooves
9:30 p.m. – Stone Temple Pilots

UScellular Connection Stage

4 p.m. – Funkee JBeez
6 p.m. – Cincere
10 p.m. – 2 Chainz

Uline Warehouse

1:45 p.m. – Signalfire
3:30 p.m. – Blue Oyster Cult
7:30 p.m. – Nora Collins
9:30 p.m. – Jessie James Decker

Generac Power Stage

Noon – Guitar For Vets
3 p.m. – Military Appreciation Day Ceremony
3:45 p.m. – Chronic Edge
5:30 p.m. – Ultravox's Midge Ure
7:30 p.m. – Modern English
9:30 p.m. – Howard Jones

Briggs & Stratton Big Backyard

Noon – Jim Hudson
2 p.m. – Lovin' Kind
4 p.m. – Pat McCurdy
6 p.m. – The Steepwater Band
8 p.m. – Ber
10 p.m. – Alessia Cara

Johnson Controls World Sound Stage

12:30 p.m. – Hotel Fiction
1:45 p.m. – Mac Saturn
3 p.m. – The Criticals
4:15 p.m. – Jagwar Twin
5:30 p.m. – The Beaches
6:45 p.m. – Jocelyn & Chris
8 p.m. – The New Pornographers
9:30 p.m. – TreatYoSelf

Klement's Sausage & Beer Garden

Noon – Gene Gruber
1:45 p.m. – Sigmund Snopek
3:30 p.m. – Sigmund Snopek
5:30 p.m. – Peter Neumer

JoJo's Martini Bar

1 p.m. – John Van Thiel: The Voice of Elvis
4 p.m. – Crossfire
8 p.m. – The Unxpected

Gruber Law Offices Sportzone

4:30 p.m. – Milwaukee Admirals Hockey
9 p.m. – Division BMX Stunt Team

Northwestern Mutual Community Park

Noon – Shandini
12:45 p.m. – Wayne & Wingnut - Red Hot Chilli Puppets
1:30 p.m. – Jerry Frasier: Comic Magic Energy
2:15 p.m. – Spoon Man - Musical Interactive Comedy
3:15 p.m. – Wes Tank
4 p.m. – Marc the Zani
4:45 p.m. – Wes Tank
5:30 p.m. – Shandini
6:30 p.m. – Spoon Man - Musical Interactive Comedy
7:30 p.m. – Jerry Frasier: Comic Magic Energy

Saturday, July 2

American Family Insurance Amphitheater

7:30 p.m. – Halsey with the Marias and Abby Roberts

Miller Lite Oasis

12:45 p.m. – The Potentials
2:30 p.m. – Failure to Launch
4:15 p.m. – Brooke Alexx
6:15 p.m. – Ambar Lucid
8:15 p.m. – Vincent Van Great
10:15 p.m. – Lupe Fiasco

BMO Harris Pavilion

1:30 p.m. – Bobby Way and The Fabulous Wayouts
3:30 p.m. – VO5
5:30 p.m. – 5 Card Studs
7:30 p.m. Village People
9:30 p.m. – KC and the Sunshine Band

UScellular Connection Stage

12:45 p.m. – Part Time Models
2:30 p.m. – Parader
4:15 p.m. – Lit
6:15 p.m. – Avenues
8:15 p.m. – Hockey Dad
10 p.m. – Third Eye Blind

Uline Warehouse

3:30 p.m. – War
5:30 p.m. – Substitute: Tales From The Who
7:30 p.m. – Jackie Venson
9:30 p.m. – The Commodores

Generac Power Stage

1:45 p.m. – Night Spice
3:30 p.m. – Here Come the Mummies
5:30 p.m. – Barns Courtney
7:30 p.m. – WHOKILLEDXIX
9:30 p.m. – Taking Back Sunday

Briggs & Stratton Big Backyard

Noon – The MilBilllies
2 p.m. – Boy Named Banjo
4 p.m. – Buffalo Nichols
6 p.m. – Houndmouth
8 p.m. – Madison Cunningham
10 p.m. – Mt. Joy

Johnson Controls World Sound Stage

3 p.m. – Carly Jo Jackson
4:15 p.m. – Arlie
5:30 p.m. – Jillian Francis
6:45 p.m. – Jackopierce
8 p.m. – Bodeans
9:30 p.m. – Djay Mando

Klement's Sausage & Beer Garden

Noon – Milwaukee Jazz Institute Ensemble
1:45 p.m. – Danny Miller Band
3:30 p.m. – Danny Miller Band
5:30 p.m. – Vivo

JoJo's Martini Bar

1 p.m. – SuperDave
4 p.m. – Marcell of the Rhythm Kings
8 p.m. – Rhythm Kings

Gruber Law Offices Sportzone

1:30 p.m. – Roll Train
9 p.m. – Division BMX Stunt Team

Northwestern Mutual Community Park

Noon – Wayne & Wingnut - Red Hot Chilli Puppets
12:45 p.m. – Mad Science
1:30 p.m. – Jerry Frasier: Comic Magic Energy
2:15 p.m. – Spoon Man: Musical Interactive Comedy
3:15 p.m. – Wayne & Wingnut - Red Hot Chilli Puppets
4 p.m. – Marc The Zani
4:45 p.m. – Wes Tank
5:30 p.m. – Spoon Man: Musical Interactive Comedy
6:30 p.m. – Jerry Frasier: Comic Magic Energy
7:30 p.m. – Wayne & Wingnut - Red Hot Chilli Puppets
8:30 p.m. – Wes Tank

Thursday, July 7

American Family Insurance Amphitheater

7:30 p.m. – Rod Stewart with Cheap Trick

Miller Lite Oasis

12:45 p.m. – Random Maxx
2:30 p.m. – The Astronomers
4:15 p.m. – Josh Fudge
6:15 p.m. – Milky Chance
8:15 p.m. – Geese
10:15 p.m. – Portugal. The Man

BMO Harris Pavilion

Noon – Doo-Wop Daddies
1 p.m. – Golden Idols
1:30 p.m. – Doo-Wop Daddies Gold
3:30 p.m. – Foghat
5:30 p.m. – The WhiskeyBelles
7:30 p.m. – Bad Boy
9:30 p.m. – John Fogerty

UScellular Connection Stage

12:45 p.m. – Haley Grace and the Rebels
2:30 p.m. – Rebecca and the Grey Notes
4:15 p.m. – Priscilla Block
6:15 p.m. – Niko Moon
8:15 p.m. – Erin Kinsey
10 p.m. – Russell Dickerson

Uline Warehouse

1:45 p.m. – Tiny Bit of Giant's Blood
3:30 p.m. – The Tubes
5:30 p.m. – Christopher's Project
7:30 p.m. – Corinne Bailey Rae
9:30 p.m. – Boyz II Men

Generac Power Stage

Noon – Jonny T-Bird and the MPs
1:45 p.m. – Los 3 Amigos
3:30 p.m. – Los Straitjackets
5:30 p.m. – Lilith Czar
7:30 p.m. – Ayron Jones
9:30 p.m. – Halestorm

Briggs & Stratton Big Backyard

Noon – Shaun Johnson Big Band Experience
2 p.m. – Golden Idols
3 p.m. – Buddy Rich Big Band Machine
5:30 p.m. – The Expendables
7:30 p.m. – The Altons
10 p.m. – Michael Franti & Spearhead

Johnson Controls World Sound Stage

4:15 p.m. – American Teeth
5:30 p.m. – Sarah Barrios
6:45 p.m. – Deep Sea Diver
8 p.m. – The Happy Fits

Klement's Sausage & Beer Garden

Noon – Jim Ohlschmidt and Steve Cohen
1:45 p.m. – Mighty Ms. Erica and the Sound Production
5:30 p.m. – Doug Demming and the Jewel Tones

JoJo's Martini Bar

12:30 p.m. – Golden Idols
1 p.m. – Downtown Harrison
4 p.m. – Dirty Boogie
8 p.m. – Eddie Butts Band

Gruber Law Offices Sportzone

4:30 p.m. – Milwaukee Admirals Hockey
9 p.m. – Division BMX Stunt Team

Northwestern Mutual Community Park

Noon – Marlavous Marla
12:45 p.m. – Caricatures & Comedy By Bill Begos
1:30 p.m. – Marlavous Marla
2:15 p.m. – Amy Lowe and King Katz
3:15 p.m. – Dancers in Motion
4 p.m. – Pink Umbrella
4:45 p.m. – Dancers in Motion
5:30 p.m. – Amy Lowe and King Katz
6:30 p.m. – Caricatures & Comedy By Bill Begos
7:30 p.m. – David Seebach's Wonders of Magic

Friday, July 8

American Family Insurance Amphitheater

7:30 p.m. – Backstreet Boys

Miller Lite Oasis

12:45 p.m. – Barbara Stephan Band
2:30 p.m. – GrooveLine
4:15 p.m. – Bonelang
6:15 p.m. – Chiiild
8:15 p.m. – Ric Wilson
10:15 p.m. – Cordae

BMO Harris Pavilion

1:30 p.m. – Generation Z
3:30 p.m. – Ethan Keller Group
5:30 p.m. – JoJo
7:30 p.m. – KidCutUp
9:30 p.m. – Charli XCX

USCellular Connection Stage

2:30 p.m. – The First Wave
4:15 p.m. – SACRED
6:15 p.m. – A Flock of Seagulls
8:15 p.m. – Xposed 4Heads
10 p.m. – ABC

Uline Warehouse 

1:45 p.m. – The Joyce Boys
3:30 p.m. – The High Kings
5:30 p.m. – Gaelic Storm
9:30 p.m. – Skillet

Generac Power Stage

Noon – Dirty Deuce
1:45 p.m. – Cathy Grier and the Troublemakers
3:30 p.m. – Trapper Schoepp
5:30 p.m. – Jameson Rodgers
7:30 p.m. – Greg Koch Marshall Trio
9:30 p.m. – The Black Crowes

Briggs & Stratton Big Backyard

2 p.m. – Rockonsin
4 p.m. – Ecuador Manta
5:45 p.m. – Salsabrositas
6 p.m. – Clave y Afinque
7:45 p.m. – Salsabrositas
8 p.m. – Making Movies
10 p.m. – Gilberto Santa Rosa

Johnson Controls World Sound Stage

12:30 p.m. – Kitty Soft Paw
3 p.m. – Mills
4:15 p.m. – Weathers
5:30 p.m. – Transviolet
6:45 p.m. – CARR
8 p.m. – Remi Wolf
9:30 p.m. – DJ Shawna

Klement's Sausage & Beer Garden

Noon – Neil Davis Quartet
1:45 p.m. – Cache Milwaukee
3:30 p.m. – Cache Milwaukee
5:30 p.m. – Harmonious Wail

JoJo's Martini Bar

1 p.m. – Alyssia Dominguez
4 p.m. – Almost Normal
8 p.m. – Detour

Gruber Law Offices Sportzone

4:30 p.m. – Milwaukee Admirals Hockey
6 p.m. – Brew City Wrestling
9 p.m. – Division BMX Stunt Team

Northwestern Mutual Community Park

Noon – Julie Sobanski: Princess of Magic
12:45 p.m. – Marc the Zani
1:30 p.m. – Julie Sobanski: Princess of Magic
2:15 p.m. – Main Street Song and Dance Troupe
3:15 p.m. – Danceworks
4 p.m. – Pink Umbrella
4:45 p.m. – Danceworks
5:30 p.m. – Main Street Song and Dance Troupe
6:30 p.m. – Professor Pinkerton and His Irrelevant Orchestra

Saturday, July 9

American Family Insurance Amphitheater

7:30 p.m. – Thomas Rhett with Ryan Hurd and Rhett Akins

Miller Lite Oasis

12:45 p.m. – 7th Heaven
2:30 p.m. – No Quarter (Led Zeppelin tribute)
4:15 p.m. – Scott E. Berendt and the US Project
6:15 p.m. – The Warning
8:15 p.m. – Piqued Jacks
10:15 p.m. – The Pretty Reckless

BMO Harris Pavilion

Noon – School of Rock WI/IL
3:30 p.m. – De La Buena

USCellular Connection Stage

Noon – School of Rock WI/IL
4:15 p.m. – Louie and the Flashbombs
6:15 p.m. – Zola Jesus
8:15 p.m. – Black Rebel Motorcycle Club
10 p.m. – The Cult

Uline Warehouse

Noon – School of Rock WI/IL
3:30 p.m. – The Noize
5:30 p.m. – The Marshall Tucker Band
9:30 p.m. – Rick Springfield

Generac Power Stage

1:45 p.m. – Illuminati Hotties
3:30 p.m. – Bob Mould
5:30 p.m. – Dry Cleaning
7:30 p.m. – Parquet Courts
9:30 p.m. – Death Cab for Cutie

Briggs & Stratton Big Backyard

Noon – School of Rock WI/IL
4 p.m. – Sister Hazel
6 p.m. – The Cuz
8 p.m. – Dante Bowe
10 p.m. – For King & Country

Johnson Controls World Sound Stage

Noon – School of Rock WI/IL
5:30 p.m. – Ben Harold and the Rising
6:45 p.m. – Mike Mains and the Branches
8 p.m. – Guster
9:30 p.m. – DJ Bizzon

Klement's Sausage & Beer Garden

Noon – Andii
1:45 p.m. – Ryann Lyn Band
3:30 p.m. – Ryann Lyn Band
5:30 p.m. – Wade Fernandez

JoJo's Martini Bar

1 p.m. – Mission Accomplished
4 p.m. – Beach Bums
8 p.m. – Modern Giants

Gruber Law Offices Sportzone

3 p.m. – Roll Train
4:30 p.m. – Milwaukee Admirals Hockey
6 p.m. – Bella Beauties Dance Company
9 p.m. – Division BMX Stunt Team

Northwestern Mutual Community Park

Noon – Kohl's Wild Theater
12:45 p.m. – Mad Science
1:30 p.m. – First Stage
2:15 p.m. – Accompany of Kids
3:15 p.m. – Pink Umbrella
4 p.m. – Accompany of Kids
4:45 p.m. – First Stage
5:30 p.m. – David Seebach's Wonders of Magic
6:30 p.m. – Wayne & Wingnut - Red Hot Chilli Puppets
7:30 p.m. – David Seebach's Wonders of Magic

Summerfest 2022 will run for three Thursday-Saturday weekends during its usual midseason time slot: June 23-25, June 30-July 2 and July 7-9. For more information on the Big Gig, visit Summerfest's website – and for more updates on the world's largest music festival, as well as the rest of Milwaukee's glorious summer festival season, stay tuned to OnMilwaukee.

Matt Mueller Culture Editor

As much as it is a gigantic cliché to say that one has always had a passion for film, Matt Mueller has always had a passion for film. Whether it was bringing in the latest movie reviews for his first grade show-and-tell or writing film reviews for the St. Norbert College Times as a high school student, Matt is way too obsessed with movies for his own good.

When he's not writing about the latest blockbuster or talking much too glowingly about "Piranha 3D," Matt can probably be found watching literally any sport (minus cricket) or working at - get this - a local movie theater. Or watching a movie. Yeah, he's probably watching a movie.